Wieżowce Przyszłości – lasy na piętrach i latające roboty


Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

„Vertical Forest” – projekt włoskich architektów realizowany w Mediolanie. Są to dwa wieżowce mieszkalne o wysokości 80 i 102 metrów. Zmieści się na nich 730 drzew, 5 tysięcy krzewów i 11 tysięcy mniejszych roślin. Przez 2 lata architekci wraz z botanikami wybierali odpowiednie gatunki drzew i roślin, które najbardziej nadawały się do tego projektu. Rośliny będą podlewane odzyskaną i oczyszczoną wodą w systemie recyklingu. Koszt budowy wieżowców – 65 milionów euro. Mieszkania mają być oddane do użytku pod koniec tego roku. Wg architektów, drzewa i inne rośliny na blokach będą pochłodniały tyle dwutlenku węgla, ile hektar lasu „horyzontalnego”. Roślinność oddzieli mieszkańców od miejskiego hałasu.

Więcej na ten temat -> na stronie architektów

Jak będą wyglądały wieżowce wielkich miast w roku 2050? Odpowiedź podsuwają naukowcy światowej firmy architektonicznej ARUP. Wg opublikowanej przez tę firmę futurystycznego raportu, budynki w przyszłości będę samoczynnie dostosowywały się do potrzeb mieszkańców. Inteligentne, latające roboty automatycznie zaaranżują wnętrza używając brył architektonicznych, które będzie można wymieniać.  Przeprowadzka będzie oznaczała wyjęcie apartamentu ze struktury wieżowca i przeniesienie go do bloku w innym miejscu miasta. Inteligentne roboty zajmą się też naprawą i wymianą zużytych elementów budynku.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Dzięki nanotechnologii powstaną materiały budowlane zdolne do oczyszczania powietrza i wody. Fasady budowli zostaną pokryte farbą spełniającą funkcje ogniw fotowoltaicznych – przetwarzających energię słoneczną na elektryczną. Okna będą miały wmontowane systemy odzyskiwania ciepła. Wieżowce połączy wspólny system transportu miejskiego. Cześć pomieszczeń wieżowców spełniać będzie funkcję pól uprawnych, nastawionych na produkcję żywności dla mieszkańców.

Autorzy raportu wskazują, że powoli będzie się zmieniać nastawienie architektów z dążenia do połączenia estetyki i funkcjonalności budynku na korzyść tej ostatniej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, robotyki, nanotechnologii i recyklingu – systemów odzyskiwania zasobów. Mniej sztuki, a więcej użyteczności i wygody.

Wraz ze zmianami klimatycznymi woda i żywność staną się dobrami trudno dostępnymi i przez to drogimi – stale będzie się zwiększać liczba ludzi. W 2050 roku ziemia będzie miała ok. 9 miliardów mieszkańców. Architektura przyszłości nie będzie ograniczała się tylko do zapewnienia schronienia mieszkańcom, ale też do jak największego zaspokojenia ich potrzeb życiowych.

Futurystyczny raport o budynkach przyszłości można pobrać -> tutaj

2 thoughts on “Wieżowce Przyszłości – lasy na piętrach i latające roboty

    • Witaj Nancy,
      „boskie” te rozbłyski słoneczne, po czymś takim giełdy mocna idą do góry, ale z tymi rozbłyskami to stara baśń. Trend trwa ok. 15 mld lat i pewnie jeszcze potrwa.
      Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.