Misja na Marsa w roku 2018


Lot załogowy na Marsa – rzeczywistość, czy science fiction? Denis Tito, multimilioner i pierwszy „kosmiczny turysta” zbiera pieniądze na sfinansowanie lotu na orbitę Marsa.

Animacja z fragmentu filmu SpaceX

Animacja z fragmentu filmu SpaceX

Z jego inicjatywy powstała Fundacja Inspiration Mars. Szacunkowy koszt ekspedycji waha się od 1,5 do 2 miliardów dolarów. Start załogi planowany jest na początek 2018 roku. Wtedy Mars znajdować się będzie najbliżej Ziemi. Wg wstępnych założeń, prywatnie finansowana międzyplanetarna misja ma trwać 501 dni. Kosmonauci okrążą jeden raz Czerwoną Planetę, nie wchodząc na jej orbitę.

Lot załogowy w kierunku Marsa nie odpowie na pytanie dotyczące możliwości założenia kolonii na jego powierzchni. Ma to być wyprawa, która sprawdzi, jak w trudnych warunkach bytowych ludzie znoszą psychicznie i fizycznie takie międzyplanetarne podróże – zamknięci w kapsule przez 17 miesięcy, niepewni, czy wrócą na Ziemię, bo w każdej chwili może nastąpić coś nieoczekiwanego. Problemem pozostają też rozbłyski na Słońcu, w czasie których z korony słonecznej wyrzucane są ogromne ilości promieniowania. Silne rozbłyski mogłoby być śmiertelne dla załogi. Jednak w 2018 roku Słońce będzie w 11-letnim cyklu małej aktywności. Jest więc szansa, że nic się nie stanie.

Rakieta Falcon Heavy - SpaceX

Rakieta Falcon Heavy – SpaceX

Rakietę oraz moduł załogowy zbuduje SpaceX – prywatna agencja kosmiczna z siedzibą w USA. Wykonuje już ona – na zlecenie NASA – loty zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Współwłaścicielem SpaceX jest Elon Musk, który wymyślił  internetowy system płatności PayPal. Musk współpracuje z Tito i innymi milionerami w opracowaniu strategii pozyskania środków na wyprawę.

Dzisiaj w Waszyngtonie, w siedzibie The National Press Club Tito ma przedstawić szczegółowe plany organizacji kosmicznej wyprawy oraz to, w jaki sposób pozyska fundusze.

Więcej na ten temat -> Inspiration Mars Foundation