iWatch Apple’a – komputer jak zegarek na rękę


Apple zatrudnia aż 100 osób, które pracują tylko nad jednym projektem – zegarkiem z wieloma funkcjami łączącymi możliwości smartfonów i komputerów osobistych. W internecie pojawiło się wiele projektów niezależnych od Apple’a „designerów”. Najnowszy projekt został opublikowany na stronie brytyjskiego Guardiana.

Credit: Observer graphics

Credit: Observer graphics

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wyświetlacz zegarka będzie zrobiony z „Willow Glass” – cienkiego, wyginającego się materiału. Systemem operacyjny komputera-zegarka będzie kompatybilny z iOS6, który działa na iPhonach i iPadach. Z urządzeń tych będzie można przesyłać dane do zegarka (i odwrotnie). Oprócz zwyczajnych funkcji charakterystycznych dla zegarka, iWatch  będzie mógł łączyć się z siecią telefonii komórkowej i mobilnym internetem, wysyłać maile itp.  Aplikacje wgrane do urządzenia będą umożliwiały monitorowanie funkcji życiowych: bicie serca, ciśnienie, temperaturę, spalanie kalorii itp. iWatch będzie kontrolowany głosem. Umożliwi też geolokalizację, nawigację i wiele innych funkcji dostępnych teraz przy pomocy smartfonów – także podatność na szpiegowanie przez Wielkiego Brata.

Ostatnie kilka lat innowacji technologicznych należały do Apple’a, który „zrewolucjonizował” odtwarzanie muzyki – iPody, łączenie się ze światem za pomocą smartfonów – iPhony oraz wprowadził innowacje w dziedzinie przenośnych mini-komputerów – iPady. Akcje Apple’a na giełdzie w Nowym Jorku szybowały nieprzerwanie do września ubiegłego roku, kiedy osiągnęły wartość ponad 700 dolarów.

Apple Chart 15-02-2013Jeszcze kilka miesięcy temu producent iPhonów był największą światową firmą pod względem kapitalizacji (utracił „supremację” na rzecz ExxonMobile).  Niemniej, relatywnie drogie urządzenia Apple’a spotkały się z konkurencją innych producentów – głównie Samsunga, który zaproponował tańsze i często „nowocześniejsze” rozwiązania. Akcje Apple’a zaczęły gwałtownie spadać osiągając obecnie cenę grubo poniżej $500. Ostatnie pogłoski, że Apple niedługo wprowadzi na rynek skomputeryzowany zegarek mogą być teoretycznie  dobrą informacją dla inwestorów. Jednak, Samsung nie pozostaje w tyle – także zamierza wyprodukować zegarek z podobnymi funkcjami, jak iWatch.

Flikr/ Thomas Hawk

Flickr/ Thomas Hawk

Czy „komputery do noszenia” będą częścią kolejnej fazy technologicznej rewolucji?  Google pracuje nad okularami z wyświetlaczem, z możliwością połączeń internetowych, nawigacją, kamerą itp. funkcjami jakie mają smartfony. Pierwsze prototypy „Google Glass” są już w użyciu, głównie przez pracowników Google’a. Czy tego typu urządzenia „do noszenia” – skomputeryzowane zegarki lub okulary rzeczywiście będą siłą napędową kolejnej fazy rewolucji technologicznej i – być może –  kolejnej bańki na rynkach finansowych, podobnej do tej z roku 2000?

2 thoughts on “iWatch Apple’a – komputer jak zegarek na rękę

 1. Moim zdaniem fajny bajer, z resztą już niejako taki zegarek istnieje. Sa paski do ipodów nano, czy tych innych małych cholerstw i można z tego zrobić sobie zegarek na ręke. Ale google glass i tak to nie przebija. pozdrawiam

  • Cześć Kamysto.
   Google zaczyna promować okularki. Na swojej stronie Google wstawił zdjęcia i video pokazujące, co można robić z takimi okularami, jakie mają funckcje, jak działają. Można też starać sie załapać na dalsze udoskanalanie Google Glass. Trzeba wysłac aplikację do Google’a + $1500, za okulary.
   Link do strony -> http://www.google.com/glass/start/
   Pozdr.

Możliwość komentowania jest wyłączona.