Dziennikarze Bez Granic – Światowy Indeks Wolności Prasy – Polska na 22 miejscu


Mapa Wolności Prasy 2013

Mapa Wolności Prasy 2013

Międzynarodowa organizacja – Dziennikarze Bez Granic – opublikowała Światowy Raport Wolności Prasy 2013. Raport przedstawia ranking 179 państw. Oceniono wolność dziennikarzy w prezentowaniu informacji, niezależność wydawnictw i portali internetowych, sprzyjające (lub nie) prawo prasowe (istnienie cenzury), nastawienie rządzących do swobodnej cyrkulacji informacji i przekazów medialnych oraz to, czy w danym kraju dopuszczano się przemocy wobec dziennikarzy.

Kraje, w których obywatele cieszą się największą swobodą dostępu do informacji to: Finlandia, Holandia i Norwegia. Od trzech lat Finlandia utrzymuje się na pierwszym miejscu jako kraj, który najbardziej wyróżnia się wolnością informacji – swobodnego obiegu wiadomości i opinii. Finlandia i Norwegia to także kraje o najmniejszej w świecie korupcji wśród rządzących (przypadek?).

Polska znalazła się na 22. miejscu (aż tak dobrze jest u nas? za obrazę, czyli samo gadanie o kimś źle, można pójść siedzieć, albo przedstawianie w śmiesznych, niestosownych do urzędu lub obraźliwych sytuacjach – 2 lata jak dla brata) za Belgią (21), Kanadą (20), Niemcami (17),  Czechami (16),  Irlandią (15) i Szwajcarią (14). Ciekawe jest to, że Stany Zjednoczone znalazły się dopiero w trzeciej dziesiątce krajów respektujących wolność słowa, bo aż na 32. miejscu, za Wielką Brytanią (28) i Australią (26).

Z krajów europejskich, w których swobodny przepływ informacji ma się bardzo słabo, Reporterzy Bez Granic wskazali Grecję. Zajęła ona w rankingu dopiero 84. miejsce. Dziennikarze w Grecji podlegają presji psychicznej i są atakowani fizycznie przez polityczne ugrupowania ekstremistyczne z jednej strony, a z drugiej przez tamtejszą policję. Źle wypadły też Włochy (57) i Węgry (56).

Na samym końcu są kraje,  które – wg autorów raportu – mają mało wspólnego z demokracją: Erytrea (179), Korea Północna (178), Turkmenistan (177), Syria (176) i Somalia (175).

Bardzo źle wypadają też Chiny (173), mimo szybkiego rozwoju gospodarczego i poprawie warunków bytowych ludności.

Wschodni sąsiedzi Polski także mają na bakier z wolnością prasy. Białoruś została zakwalifikowana na odległym miejscu – 157. w rankingu. Przed nią Rosja – 148 miejsce i Ukraina na 126.

Pełny raport można pobrać ->tutaj  Indeks Wolności Prasy 2013