Kopalnie w kosmosie. Wartość przelatującej obok Ziemi asteroidy to $195 mld


Asterioda 2012 DA14, która w piątek 15 lutego znajdzie się najbliżej Ziemi, może być warta blisko $200 mld. Na tyle amerykańska firma Deep Space Industries oszacowała wartość kopalin: metali i gazów, które znajdują się na asteroidzie. Jednak, asteroida znajduje się na „złej” orbicie. Ściganie jej w kosmosie byłoby zbyt kosztowne.

Asteroidy

Asteroidy

Niemniej, Deep Space Industries zamierza za 2 lata wysłać w kosmos pierwsze sondy badawcze. Mają one spośród tysięcy asteroid znajdujących się bliżej Ziemi znaleźć te, które zawierają najwięcej cennych metali i gazów.

Wizualizacja - kosmiczny kombajn eksploatujący asteroidę

Wizualizacja – kosmiczny kombajn eksploatujący asteroidę

Czy powstanie kosmiczny przemysł wydobywczy? Zdaniem właścicieli Deep Space Industries komercyjna – a nie tylko naukowa – eksploracja kosmosu stanie się wkrótce koniecznością. Obecnie wyniesienie w przestrzeń kosmiczną tony materiału (paliwa, wody, tlenu itp.) kosztuje $10 milionów.

Budowa stacji kosmicznej z materiałów pozyskanych z asteroid

Budowa stacji kosmicznej z materiałów pozyskanych z asteroid

O wiele taniej byłoby wykorzystać istniejące na asteroidach zasoby i przetwarzać je w materiały i urządzenia niezbędne do budowy stacji kosmicznych i baz – najpierw na Księżycu, a później na Marsie. Także z asteroid mogą pochodzić surowce służące do wytwarzania systemów podtrzymujących życie w bazach kosmicznych.

Być może tak będzie wyglądała pierwsza kolonia na Marsie

Być może tak będzie wyglądała pierwsza kolonia na Marsie

Przykładowo, masa lecącej obok Ziemi asteroidy składa się w 5% z wody, w 10% z żelaza, niklu i innych metali. Mając odpowiednie technologie – będą one opracowane w przyszłości – można będzie budować kosmiczne fabryki paliwa dla silników statków międzyplanetarnych, tlenu, uzdatnionej wody do picia, a także fabryki urządzeń do budowy stacji kosmicznych jako „przystanków” dla ludzi w dalszym podboju Kosmosu.

Wstępny projekt stacji kosmicznej

Wstępny projekt stacji kosmicznej

Na razie to tylko plany. Firma Deep Space Industries zbiera dopiero środki na realizację budowy kosmicznych kopalni. Swoimi animacjami i projektami graficznymi chce pozyskać do współpracy szefów największych światowych koncernów.

Projekt wnętrza stacji kosmicznej symulującej warunki ziemskie

Projekt wnętrza stacji kosmicznej symulującej warunki ziemskie

One thought on “Kopalnie w kosmosie. Wartość przelatującej obok Ziemi asteroidy to $195 mld

Możliwość komentowania jest wyłączona.