Poznaj Wielkiego Brata. On już CIEBIE zna. Program, który szpieguje smartfony i media społecznościowe


Program szpiegujący Riot. Wystarczy wpisać kogo chce się szpiegować

Interfejs Programu szpiegującego Riot. Wystarczy wpisać do przegladarki, kogo chce się szpiegować

Raytheon – amerykańska firma zbrojeniowa opracowała „software”, które potrafi namierzać dowolne osoby, śledzić ich ruchy, obserwować zachowania, przyzwyczajenia i „wydobyć” powiązania z innymi ludźmi. Na tej podstawie program szpiegujący jest w stanie prognozować przyszłe zachowania osób poddanych inwigilacji.

Program Riot - graficzne przedstawienie przemieszczania się inwiligowanego

Program Riot – graficzne przedstawienie przemieszczania się inwigilowanego

Program „Riot” (Rapid Information Overlay Technology) potrafi śledzić smartfony dowolnych użytkowników wykorzystując geolokalizację i mapy Googla. Zdjęcia zrobione smartfonem i zamieszczone wprost z telefonu na jednym z kanałów społecznościowych – Twitter, Facebook czy Foursquare – zawierają w kodzie informacje o lokalizacji (długość i szerokość geograficzną). Wykorzystując dane o położeniu „Riot” jest w stanie prześledzić przemieszczanie się użytkownika telefonu.

Program Riot graficznie wyświetla powiązania na Twitterze z nr telefonów

Program Riot graficznie wyświetla powiązania na Twitterze wraz z nr telefonów

Dzięki temu całe życie prywatne i zawodowe danej osoby jest „dostępne” dla szpiegujących. Mogą oni dokładnie zebrać szczegółowe informacje: co inwigilowany robi na co dzień, jakie ma zwyczaje, nawet jak wygląda, z kim się spotyka, jakie miejsca odwiedza. Program jest tak skonstruowany, że dane z przeszłości potrafi przełożyć na prawdopodobieństwo przyszłych zdarzeń i zachowań szpiegowanego właściciela smartfonu.

Więcej na ten temat -> The Independent

2 thoughts on “Poznaj Wielkiego Brata. On już CIEBIE zna. Program, który szpieguje smartfony i media społecznościowe

  1. tyle teoria a w praktyce wystarczy wyłączyć w aparacie funkcje geolokalizacji oraz moduł gps i jedyne informację jakie można uzyskać ze zdjęcia to model telefonu

    • Teoretycznie właśnie, można wyłączyć geolokalizację lub moduł gps i nadal można namierzyć aparat przez nr IMEI lub inny nr przypisany do telefonu, mimo zmienionej karty SIM. Nie potrzebny GPS do namierzania, wystarczy zwykła sieć GSM, do której aparat jest podłączony. We wpisie pokazany został tylko przykład namierzania – geolokalizacja ze zdjęcia. Prawdopodobnie firmy, które mają takie szpiegujące aplikacje nie ujawniają „zaawansowanych” sposobów namierzania. Chodziło mi głównie o to, żebyśmy byli świadomi, że takie możliwości istnieją.
      Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.