„Insiderzy” w USA sprzedają akcje firm, w których pracują


Kotek„Indsiderzy”-  kierownicy przedsiębiorstw notowanych na giełdzie w Nowym Jorku (NYSE) masowo sprzedają akcje.  Opublikowany w piątek indeks Vickers Weekly Insider Report pokazuje relację 9.2 : 1. Oznacza to, że „insiderzy” na każde 9 akcji, które sprzedali, kupili tylko jedną.

Ostatnim razem, kiedy „insiderzy” tak agresywnie sprzedawali akcje indeksy amerykańskie spadły ok. 20%. Było to pod koniec lipca 2011 roku.

Jednak, „insiderzy” nie zawsze maja rację. W połowie grudnia Vickers Weekly Insider Report wskazywał, że relacja sprzedających do kupujących wynosiła 6.67 do 1. Potem relacja ta zwiększyła się nawet  do 8,8 do 1. Od tamtego czasu indeksy w USA wspięły się na nowe szczyty prawie czteroletniej hossy. Grudniowe wskazania okazały się nieprawdziwe.

Equity Put Call ratio 05-02-2013Podobnie „fałszywy” kierunek pokazywał indeks Equity Put/Call Ratio. Indeks ten wskazuje zachowanie inwestorów, którzy grają na opcjach amerykańskich spółek. Od początku roku wyraźnie widać, że inwestorzy opcyjni w większości grali na spadki. Tymczasem indeksy cały czas rosły. Doświadczeni inwestorzy wiedzą, że nie ma doskonałych wskaźników i metod giełdowych. Ryzyko musi być wkalkulowane w inwestycje. Czy i tym razem wskazanie na spadki okaże się fałszywe?