Szaleństwo na akcjach producenta BlackBerry. Akcje rosną ponad 10% już drugi dzień


BlackBerry_ 10 Keys

Research in Motion – kanadyjska firma produkująca smartfony BlackBerry zaprezentuje 30 stycznia dwa nowe modele telefonów z całkowicie nowym systemem operacyjnym BB10. Oba urządzenia będą miały ekrany dotykowe z funkcją „flow”. Polega ona na wykonywaniu „gestów” na ekranie smartfonu – w ten sposób jednym palcem można sterować urządzeniem. Jeden model będzie miał klawiaturę ekranową, drugi – z  mniejszym wyświetlaczem, ale za to wyposażony w charakterystyczną dla BlackBerry klawiaturę sprzętową. Nowe urządzenia zostały dobrze przyjęte zarówno przez developerów aplikacji, jak i przez operatorów sieci komórkowych.

RIM 14-01-2013

Akcje RIM rosną teraz na giełdzie w Nowym Jorku  ponad 10% – po piątkowym rajdzie w górę o ponad 13%. Jednak, znaczna część analityków z Wall Street jest sceptyczna co do dalszych losów BlackBerry. Ich zdaniem RIM – mimo, że smartfony mogą być dobre, to jednak nie przebije się w gąszczu dużych i małych graczy na rynku urządzeń mobilnych (RIM sprzedaje też tablety pod marką BlackBerry PlayBook). Pierwsze miejsce w sprzedaży smartfonów na świecie zajmuje Samsung z systemem operacyjnym Android stworzonym przez Google’a. Drugie miejsca ma Apple z iPhonami. BlackBerry może zawalczyć o trzecie miejsce z takimi producentami jak Nokia z systemem operacyjnym Microsoftu Windows 8 (akcje Nokii też mocna rosną ostatnio) oraz z urządzeniami Sony Ericsson.

Smartfon Palm PRE

Smartfon Palm PRE

Część analityków rynku urządzeń mobilnych porównuje BlackBerry do smartfonu Palm Pre z systemem operacyjnym WEBOS zaprezentowanym przez podupadającą firmę Palm w 2009 roku. Zaraz po prezentacji nowego smartfonu z ekranem dotykowym i z tzw. „flow”, akcje Palma skoczyły na giełdzie w USA z prawie $3 do $18. Jednak potem znowu mocno spadły ponownie do $4. Palm nie odniósł sukcesu na rynku, a bankrutującą firmę kupił Hewlett-Packard.

W przypadku BlackBerry sytuacja może mieć pozytywny przebieg. Palm miał podpisaną umowę tylko z jednym operatorem sieci komórkowej w Ameryce. BlackBerry jest wpierane przez 150 operatorów na całym świecie. Nowe BlackBerry mają być dostępne w sprzedaży u operatorów niedługo po prezentacji.

Jest jeszcze jeden powód dla którego akcje RIM mocno rosną na giełdach w USA i Kanadzie. RIM jest właścicielem firmy QNX – producenta oprogramowania służącego do bezprzewodowej łączności urządzeń elektronicznych w samochodach – także programów, dzięki którym można głosem sterować elektroniką samochodu.

Delphi-CES-Car-WirelessCharging

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych w samochodzie. System firmy Delphi z wykorzystaniem oprogramowania QNX

Software QNX znajduje się w pojazdach Bentleya, Audi, BMW i innych. Także w urządzeniach medycznych służących do operacji, w wielu elektrowniach atomowych oraz w elektronice służącej do kontroli lotów na lotniskach. Być może QNX jest najważniejszym powodem wzrostu cen akcji RIM.

Zobacz samochód przyszłości

Zobacz prezentację systemu QNX w Bentleyu pokazanym na Consumer Electronic Show w tym roku w Las Vegas.

Zobacz inne możliwości oprogramowania QNX w samochodach