Apple w defensywie. Kooperanci redukują produkcję wyświetlaczy iPhone 5


Apple Inc.

Apple Inc. (Photo credit: marcopako)

Japan Display Inc. i Szharp Cor. to głowni dostawcy paneli ciekłokrystalicznych dla wyświetlaczy smartfonów Apple’a. Firmy te zmniejszają produkcję w związku ze spadającą globalną sprzedażą iPhonów 5 – donosi Nikkei.com. Trzecim dostawcą wyświetlaczy dla Apple jest południowokoreański LG Display Co. Początkowo Apple zamówił od tych przedsiębiorstw 65 mln wyświetlaczy – na I kwartał 2013. Teraz zawiadomił te firmy, że zmniejsza zamówienie o połowę.

Japan Display ma 6 fabryk w Japonii, w które Apple mocno zaangażował się finansowo. Niektóre z tych fabryk zmniejszą produkcję wyświetlaczy o 70-80%. Sharp w swoich fabrykach w Japonii redukuje produkcję paneli dla Apple’a o 40%.

Firmy Seiko Epson Corp., Murata Manufacturing Co. i TDK Corp – japońscy dostawcy innych podzespołów dla iPhone 5 także zmniejszyli produkcję w styczniu tego roku.

Akcje Apple’a na giełdzie w Nowym Jorku nadal podlegają dużej presji spadkowej. Ceny nie mogą przebić się powyżej swojej 50 MA. Niektórzy analitycy z Wall Street obniżyli rating Apple’a z „kupuj” do „trzymaj”.

Apple 11-01-2013

Zobacz wcześniejsze wpisy na ten temat Sukces Apple’a w Chinach. Degradacja w USA

iPhone “tani jak barszcz” – nie w Polsce, ale w USA. Zły prognostyk dla inwestorów?