Niemcy w euforii. Bezrobocie najniższe od 20 lat. 88% zatrudnionych nie boi sie zwolnień


Pracownicy w fabryce BMW w Monachium

Pracownicy w fabryce BMW w Monachium

Urząd statystyczny w Niemczech opublikował dane o stanie zatrudnienia – 41,5 mln osób w wieku produkcyjnym ma pracę. Jest to najlepszy wynik od 6 lat, a bezrobocie jest najniższe od 1992 roku – poniżej 7%. Nic dziwnego, że aż 88% Niemców nie czuje zagrożenia utraty pracy – wynika z badań nastrojów społecznych. Trzy czwarte losowo wybranych konsumentów widzi rok 2013 optymistycznie. Mimo kryzysu w strefie euro, także młodzi Niemcy (do 35 roku życia) uważają, że sprawy idą dobrze w ich kraju. 45% z nich jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Young & Ernst.

Kryzys finansowy w Europie, zwłaszcza w krajach w południowej części kontynentu jest dla Niemców na razie abstrakcją, póki nie dotyka ich bezpośrednio i dopóki budżet Niemiec jest stabilny. Jednak – jak twierdzą ekonomiści z Young & Ernst – Niemcy bardzo mocno zaangażowały się finansowo w ratowaniu integralności strefy euro, zwłaszcza w pomoc dla Grecji. Wcześniej czy później musi to się negatywnie odbić na gospodarce niemieckiej. W końcu i w Niemczech będzie „niemiłe przebudzenie”.

DAXNa razie pozytywne nastroje gospodarcze utrzymują się, także na giełdzie we Frankfurcie. Index DAX, w skład którego wchodzi 30 największych niemieckich przedsiębiorstw, rośnie nieprzerwanie od początku lipca i jest na szczytach hossy zapoczątkowanej wiosną 2009 roku. Czy ta tendencja utrzyma się dłużej?

Więcej na temat gospodarki Niemiec w -> The Financial Times