iPhone „tani jak barszcz” – nie w Polsce, ale w USA. Zły prognostyk dla inwestorów?


iPhone 5

iPhone 5

Wal-Mart – największa sieć supermarketów w Stanach Zjednoczonych obniża ceny iPhonów. Najnowszy smartfon Apple’a – iPhone 5 z 16GB pamięci – kosztuje tam 127 dolarów (przecena ze $199). Natomiast starszy model telefonu – iPhone 4s – został przeceniony z 99 na 47 dolarów. Takie ceny są dla osób, które podpiszą dwuletnią umowę z jednym z operatorów sieci komórkowej w USA. Niestety Wal-Mart nie sprzedaje iPhonów przez Internet. Należy osobiście wybrać się do jednego z supermarketów Wal-Martu w Stanach. Obniżka cen potrwa 30 dni.

Orange abonament

Aktualne ceny w sklepie internetowym Orange.pl

Dla porównania, w Polsce, w sieci Orange iPhone 5 16 GB kosztuje  1729 zł zł. Trzeba podpisać dwuletnią umowę na 89 zł miesięcznego abonamentu. Przy aktualnej cenie dolara (forexowej) ok. 3,10 zł, wychodzi, że smartfon Apple’a kosztuje w Polsce 557 dolarów – ponad 4 razy drożej niż w USA. Jeśli ktoś wybierze niższy abonament, będzie musiał zapłacić ponad 2 tys. zł. Dlatego warto poczekać z zakupem. Skoro w USA iPhony tanieją, jest duże prawdopodobieństwo, że stanieją i w Polsce.

Znacząca obniżka cen urządzeń Apple’a (tanieją też iPady w Wal-Mart) może wskazywać, że nie ma aż tak bardzo dużego popytu w USA na iPhony. Zatem należy się spodziewać, że i zyski Apple’a będą spadały wraz ze spadkiem cen produkowanych przez firmę urządzeń.

Apple wykres 14-12-2012

Akcje Apple’a na giełdzie w Nowym Jorku spadły w ciągu kilku miesięcy z 700 na nieco powyżej 500 dolarów.

3 thoughts on “iPhone „tani jak barszcz” – nie w Polsce, ale w USA. Zły prognostyk dla inwestorów?

    • Cześć hehe
      Fiscal cliff może być tym czynnikiem. Wiadomo już na pewno, że jakis „cliff” będzie – tylko duży, czy może mały. Obama jednak upiera się przy znacznym opodatkowaniu najbogatszych, czytaj „rekinów giełdowych”. To oni uciekają przez Atlantyk?

  1. Pingback: Apple w defensywie. Kooperanci redukują produkcję wyświetlaczy iPhone 5 | ANDERRSON Giełda Kontrakty i INNE sprawy...

Możliwość komentowania jest wyłączona.