Apple vs Samsung z BlackBerry w tle


Apple Headquarters in Cupertino 4.09.2011. Autor Joe Ravi. Licencja Creative Commons

Apple i Samsung – światowi potentaci telefonii komórkowej i minikomputerów – wzajemnie oskarżają się o kradzież patentów i wykorzystywanie „skradzionych”  innowacji w najnowszych wydaniach smartfonów i tabletów. Procesy trwają m.in. w Stanach Zjednoczonych, Europie i Korei Południowej. W USA jeden proces wygrał Apple. Sąd nakazał Samsungowi ponad 1 mld dolarów odszkodowania na rzecz Apple’a. Z kolei inny proces w Korei Pd wygrał Samsung. Procesy liczą się już na „odsłony”.

Samsung Group Headquarter Building, 2008. Licencja Creative Commons

Obecnie w USA trwa tzw. II proces Apple’a przeciw Samsungowi, w którym producent iPhonów i iPadów oskarża Samsunga o kradzież patentów w telefonach Galaxy Note II, Galaxy III S oraz produkowanych przez Samsung Electronics tabletów z serii Galaxy. Apple także chce, aby sąd zakazał importu urządzeń Samsunga do Stanów. W ten sposób zapewniłby sobie niepodzielnie „władztwo” na rynku amerykańskim.

Ciekawe jest to, że głównym dostawcą podzespołów do iPadów i iPhonów Apple’a jest właśnie Samsung.

Oba przedsiębiorstwa zaczynały praktycznie z niczego.

Apple I Computer at The Smithsonian Museum. Author Ed Uthman. Photo Credit: Wikipedia

Początkowo, w latach 70-tych Apple produkował komputery systemem ręcznym, w szybko tworzonych manufakturach i sprzedawał je  w drewnianych obudowach.

Samsung 1930 r. Photo Credit: Wikipedia

Samsung w Korei zaczynał jako mała firma z więcej niż „skromnymi” możliwościami.

Oba przedsiębiorstwa urosły do rangi światowych gigantów w przemyśle elektronicznym.

Sprawa jest bardzo skomplikowana ze względu na to, że patenty dotyczą nie tylko poszczególnych rozwiązań technicznych, elektronicznych, algorytmów matematycznych, ale też samych „idei” –  układu ikon w smrtfonach czy też kształtów, wyglądu smartfonów itp. Czymś kuriozalnym jest to, że urzędy patentowe w USA legalizują prawa autorskie do idei, czy pomysłów bez konieczności przedstawiania technologii prowadzących do zastosowania tych pomysłów w urządzeniach.  W takim rozumowaniu najłatwiej byłoby opatentować ideę koła lub innej figury geometrycznej i każdego, kto wykorzystywałby „opatentowane” idee w swoich urządzeniach, pozywać do sądu i brać pieniądze praktycznie za nic. Absurdem byłoby (ale w niniejszym rozumowaniu całkiem logiczne) opatentowanie samego pomysłu czy też idei „patentowania” lub zastrzegania praw autorskich. W takim układzie, każdy kto chciałby coś opatentować, musiałby płacić „haracz” właścicielowi „patentowanego” patentu. Co opatentował Apple zobacz tutaj.

Apple iPhone 5 i Samsung Galaxy III S

Do tych „komplikacji” dochodzi kolejna: w konkretnym modelu telefonu czy tabletu wykorzystywane są technologie i patenty firm trzecich. Android – system operacyjny urządzeń Samsunga został stworzony przez Google’a, który z kolei wykorzystał niektóre patenty Microsoftu. Z kolei Apple ma wspólne patenty z innymi producentami smrtfonów jak na przykład technologie opracowane przez Research in Motion – producenta urządzeń BlackBerry.

Walka Apple’a z Samsungiem niezbyt spodobała się inwestorom amerykańskim, którzy widzą zagrożenie biznesowe dla Apple’a – największej firmy świata pod względem kapitalizacji. W ciągu ostatnich kilku tygodni Apple na giełdzie w Nowym Jorku bardzo mocno spadł z ponad 700 dolarów do niewiele ponad 500 za akcje.

Na walce Apple’a z Samsungiem korzysta pionier w produkcji smartfonów – kanadyjska firma Research in Motion, producent urządzeń mobilnych znanych pod nazwą „BlackBerry”.

BlackBerry Bold 9900

Jeszcze 5 lat temu smartfony BlackBerry dominowały na światowych  rynkach. Postrzegane i reklamowane były jako mobilne urządzenia dla osób nowoczesnych oraz dla świata biznesu. Akcje RIM w owym czasie notowane było w okolicach 150 dolarów. Jednak, ogromna ekspansja Apple’a i Samsunga z wprowadzaniem na rynek telefonów z szybszymi procesorami i większymi możliwościami sprawiły, że telefony BlackBerry zaczęły być postrzegane jako przestarzałe, niemodne i mało funkcjonalne. Gwałtownie spadła sprzedaż. Jeszcze kilka miesięcy temu akcje RIMM kosztowały niewiele ponad 6 dolarów za sztukę. Sytuacja zaczęła gwałtownie się zmieniać, kiedy Research in Motion pokazał prototypy nowych smartfonów z systemem operacyjnym BB10. Mają one pojawić się na rynku pod koniec styczna przyszłego roku. W ostatnich dniach ceny akcji RIMM gwałtownie skoczyły w górę do ponad 11 dolarów. Pytanie, czy nowe telefony i tablety BlackBerry dorównają produktom zwaśnionych gigantów: Apple’a i Samsunga? Do walki też wkracza Microsoft z nowymi tabletami „Surface” z systemem operacyjnym Windows 8. Konkurentem też jest NOKIA z nowymi telefonami.