Cykle ekonomiczne i giełda. Dalsze spowolnienie gospodarki w USA?


Co dalej z gospodarką światową – szczególnie z gospodarką w USA? Wg badań przeprowadzanych przez ECRI (Economic Cycle Research Institute) z siedzibą w Nowym Jorku, gospodarka amerykańska znajduje się w recesji i proces ten prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Widać to wyraźnie na wykresie wskaźnika Weekly Leading Index, który od początku października zaczyna opadać.

Na załączonym wykresie, szczyt „lokalnego” wzrostu ekonomicznego wyraźnie koreluje ze szczytami na giełdach amerykańskich. Można pokusić się o stwierdzenie, że spadki indeksów w USA są wywołane raczej pogarszającą się sytuacją gospodarczą (do tego doszedł huragan „Sandy”) niż takimi czynnikami jak „fiscal cliff”, czy wybór Baraka Obamy na kolejną kadencję, co zaskoczyło Wall Street, która stawiała na zwycięstwo Romneya.

Wyznaczać prawdopodobieństwo zdarzeń przyszłych możemy jedynie na podstawie tego, co działo się w przeszłości. Dane badawcze ECRI wyraźnie wskazują, że punkt zwrotny w gospodarce amerykańskiej wystąpił na początku października tego roku. Poprzednie punkty zwrotne Instytutu ECRI okazały się prawdziwe także dla wyznaczenia kierunku na giełdach – w interwale średnioterminowym. Jeżeli przyjąć taki tok rozumowania, to istnieje duże prawdopodobieństwo znacznego spowolnienia ekonomicznego w USA i tym samym kontynuacji fali spadkowej na giełdach. Spadki mogą potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy – w zależności od tego, jak szybko Weekly Leading Index będzie spadać.

Innym wskaźnikiem podpowiadającym, że „duzi” inwestorzy w USA grają nadal na spadki jest Equity Put/Call Index wygładzony przez średnią 21 MA. Wykres jednoznacznie wskazuje na kontynuację fali spadkowej. Być może spadki przekroczą 20%.

Obecnie, indeksy w Ameryce są mocno wyprzedane i może tam dojść do krótkotrwałej i jednocześnie dynamicznej korekty ostatnich spadków, w kierunku 200MA lub nawet wyżej.

VIX – popularnie nazywany „indeksem strachu” właśnie tego strachu nie wskazuje. Mimo tak dużych spadków indeksów DJIA, S&P 500 oraz NASDAQ, VIX pozostaje nadal relatywnie nisko – poniżej 20 punktów.

Moim zdaniem dzieje się tak dlatego, bo dla wielu „dużych” inwestorów VIX jest zabezpieczeniem zajmowanych pozycji na akcjach. Teraz, kiedy nastąpiły spadki, inwestorzy sprzedają kontrakty na VIX, które kupili na początku „swingu” wzrostowego. Kiedy już pozamykają zabezpieczające pozycje, VIX może zacząć gwałtownie rosnąć.

Wg mnie bardzo dużo wskazuje na kontynuację spadków na giełdach w Ameryce oraz pogłębienie się niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Falę spadkową może powstrzymać dalsze „poluzowanie” polityki monetarnej przez FED. Już kilka tygodniu temu plotki na Wall Street sugerowały, że niedługo Ben Bernanke – szef FED-u – może uruchomić QE „trzy i pół”.

English: President Barack Obama confers with F...

President Barack Obama confers with Federal Reserve Chairman Ben Bernanke following their meeting at the White House. (Photo credit: Wikipedia)

2 thoughts on “Cykle ekonomiczne i giełda. Dalsze spowolnienie gospodarki w USA?

Możliwość komentowania jest wyłączona.