FED przetestuje banki. Najgorszy scenariusz – spadek PKB o 6%, wzrost bezrobocia do 12%


Bank of America Tower

Bank Rezerw Federalnych przetestuje największe banki w Ameryce, czy wytrzymają „ewentualny” głęboki kryzys gospodarczy. W testach, jakie FED przygotował bankom,  najgorszy scenariusz zakłada recesję, w wyniku której Produkt Krajowy Brutto USA może  spaść nawet o 6,1% w pierwszym kwartale 2013 roku. Z kolei głęboka recesja- wg „testowego” scenariusza – może spowodować wzrost bezrobocia do 12,1% w drugim kwartale 2014 roku. Testy mają sprawdzić, czy banki byłyby odporne na tak duże „zawirowania” gospodarcze i czy miałyby środki na przetrwanie najgorszego scenariusza.

Bank of America Corporate Center, located in t...

Testy zostaną przeprowadzone w 19 największych instytucjach finansowych Stanów Zjednoczonych, m.in w bankach „zbyt dużych, aby upaść” – JP Morgan Chase, Citygroup, Bank of America.

Zdaniem FED, testy to nie prognoza nadchodzącej recesji, tylko zwyczajne testy kontrolne. Mają one potwierdzić siłę i stabilność amerykańskich instytucji finansowych zdolnych udzielać kredytów zarówno gospodarstwom domowym jak i przedsiębiorstwom, nawet w trakcie ciężkiej sytuacji gospodarczej w kraju. Więcej na ten temat tutaj.

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych waha się w granicach 7,8-8,2%. Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2012 wyniósł 2%.