Załamanie rynku w Ameryce? Mocne dywergencje na indeksach i spółkach.


E.I. DuPont de Nemours & Co. – spółka z indeksu DOW Jones – akcje swobodnym lotem w dół spadły ponad 9%. DuPont opublikował dzisiaj bardzo złe dane kwartalne, znacznie poniżej oczekiwań Wall Street. 3M – także komponent Dow Jones po opublikowaniu słabego raportu oraz obniżeniu prognozy zysków za rok bieżący jest po zakończeniu sesji w USA ponad 4% na minusie. Cały indeks Dow Jones stracił dziś 1,82%, S&P500 skończył na minusie 1,44%. „Przyzwoicie” zachował się jedynie NASDAQ – spadł tylko 0,88% mimo, że akcje Apple’a spadły dziś ponad 3%. Najwidoczniej nowy iPad Mini, który dzisiaj Apple zaprezentował, nie przypadł do gustu inwestorom. Odstraszać może cena – $80 wyższa niż trzeba zapłacić za Nexusa – tablet wyprodukowany przez Google’a. Nexus Google’a

To nie koniec „story” z tabletami. 26 października premiera „Surface” – tabletu Microsoftu z nowym systemem operacyjny Windows 8.

Microsoft „Surface”

W wersji Windows 8 RT ma kosztować $199, natomiast z „pełnym” Windowsem aż $499. Dzisiaj akcje Microsoftu pozostały bez zmian. Rynek czeka na premierę nowego urządzenia i nowego systemu operacyjnego dla pecetów i smartfonów.

Bardzo dobrze został przyjęty raport Facebooka – wzrost przychodów z zamieszczanych na stronach Facebooka reklam wzrósł aż o 36%. Nic dziwnego, że akcje skoczyły gwałtownie do góry w notowaniach posesyjnych aż o 8-9%. Dodatkowo, największa firma mediów społecznościowych zwiększyła przychody z $900 milionów do $1,23 mld.

Dużym popytem inwestorów za oceanem cieszyły się akcje producenta kultowych motocykli Harley-Davidson. Wprawdzie w 3Q spadła produkcja, ale zyski firmy były wyższe od oczekiwań analityków. Akce Harleya wzrosły w trakcie sesji ponad 7%.

Ciekawe jest to, że Dow Transportation zakończył dziś sesję na plusie (0,85). Jest to więc zadziwiająca dywergencja, zwłaszcza że Dow Transportation przez cały okres wzrostów indeksów Dow Jones i S&P 500 zachowywał się bardzo słabo i nie przebił szczytów z maja tak, jak to zrobili jego indeksowi „koledzy”. Dywergencja na spółkach i indeksach zapowiada nadejście okresu dużej zmienności i prawdopodobnie pod to grają inwestorzy na VIX, który skoczył dzisiaj do góry ponad 13%, dochodząc prawie do poziomu 20 i kończąc sesję znacznie powyżej swojej 200-stu okresowej średniej kroczącej.