Giełdy mocno w dół. 19 października 1987 – krach na giełdzie w Nowym Jorku


Duże spadki na giełdzie w Warszawie. WIG20 stracił 2%. Mocno zostały przecenione PKNOrlen (-5%) oraz KGHM (-4%). Strategia z poprzednich dni, aby zająć pozycję na spadki na FW20 okazała się bardzo trafiona. W poniedziałek prawdopodobnie nastąpi otwarcie kontraktów luką w dół.

Dużymi spadkami zakończyli sesję Amerykanie. DJIA stracił 205 punktów – czyli jest na minusie 1,52%. S&P 500 jeszcze więcej – na minusie 1,66%, a NASDAQ ponad 2%. W ten sposób giełdy w USA uczciły niechlubną 25 rocznicę krachu na giełdzie z 19 października 1987 roku.Tego dnia Dow Jones Industrial Average spadł ponad 22,6% – największa dzienna strata od załamania na giełdach w 1929 roku. Jednak, mimo tak dużych spadków, wkrótce nastąpiło odbicie na rynkach i DJIA zakończył rok 1987 na plusach. Jak podkreślają tradarzy i inwestorzy, którzy pamiętają rok 1987 – załamanie z 19 października było doskonałą okazją do zakupów mocno przecenionych papierów wartościowych.

7 lat temu, matematycy (Xavier Gabaix, H. Eugene Stanley; Parameswaran Gopikrishnan, Vasiliki Plerou) zajmujący się dużymi fluktuacjami na rynkach finansowych opracowali formuły prawdopodobieństwa wielkich dziennych spadków na giełdach. Link. Institutional Investors and Stock Market Volatility Teoretycznie, dzienne spadki na giełdzie powyżej 20% zdarzają się średnio co 104 lata. Jednak – podkreślają, że to tylko prawdopodobieństwo. W praktyce, krach na giełdzie może zdarzyć się w każdym momencie i na każdym rynku, a w perspektywie długoterminowej jest nieunikniony. Dzieje się tak wtedy, kiedy kilku dużych inwestorów, którzy dominują na danym instrumencie finansowym, czy na giełdzie gwałtownie sprzedają akcje. Wtedy następuje załamanie. Inwestorzy powinni być zawsze przygotowani na taką ewentualność i zabezpieczać swoje pozycje. Niestety, większość tego nie robi. Niezabezpieczone inwestycje kończą się często bardzo dużymi stratami.

One thought on “Giełdy mocno w dół. 19 października 1987 – krach na giełdzie w Nowym Jorku

Możliwość komentowania jest wyłączona.