Prognoza FW20 na poniedziałek


W poprzednich postach pisałem, że spodziewam się pogłębienia korekty spadkowej w okolice 1400 punktów na kontraktach S&P 500. Teraz jednak nie jestem już tego tak pewien. Być może korekta trwa właśnie teraz i poziom 1424 jest lokalnym dołkiem, a ceny zmierzają w kierunku 1500 wraz ze zbliżaniem się wyborów w USA.

VIX pozostaje w trendzie spadkowym.  Equity Put/Call Ratio w wydaniu standardowym (liczba opcji put dzielona przez liczbę opcji call na wszystkich spółkach) pozostaje także  w trendzie spadkowym, co jest dobre dla akcji. Natomiast, ten sam wskaźnik zmodyfikowany o ceny opcji (Weighted Equity Put/Call Ratio) jest bardzo nisko, przy poziomie z maja, kiedy na rynkach wystąpiły spadki i już wskazuje na początek korekty na akcjach. Historycznie WGT Equity Put/Call Ratio daje często fałszywe wskazania, zanim rzeczywiście nastąpią spadki. Dopóki kontrakty na S&P 500 pozostają powyżej dolnej linii kanału wzrostowego (teraz około 1412 punków) należy bardziej przychylać się do kontynuacji wzrostów.

Prognoza na poniedziałek

Wg moich obliczeń kontrakty w Ameryce będą znajdowały się na wyraźniejszym terytorium wzrostowym w pewnej części sesji lub też znacząco odbiją po spadkach nie wychodząc ponad terytorium wzrostowe. Być może początkowo ceny będą spadały w kierunku lokalnego dołka na 1424. Jednak w późniejszej części sesji, po otwarciu rynku kasowego w USA, prawdopodobnie nastąpi odbicie. Gdyby kontrakty SP przebiły poziom 1424 punktów, należy przychylić się do kontynuacji korekty  w kierunku 1395-1400.

Strategia

Jeśli rano futures SP będą spadać, należy poczekać na pogłębienie spadków na FW20 poniżej cen otwarcia i zająć długą pozycję (może to być w późniejszej części sesji na GPW). Natomiast, jeśli kontrakty SP500 będą rano rosły, należy od razu zając długą pozycję na FW20 lub niedługo po otwarciu rynku kasowego na GPW. Stop Loss kilka punktów poniżej dziennego dołka, na którym utworzy się lokalne wsparcie. Podpowiedzią będą ceny w Japonii na NIKKEI.