Producent BlackBerry – akcje rosną 20%


W notowaniach posesyjnych akcje Risearch in Motion urosły ponad 20% po publikacji wyników kwartalnych producenta smartfonów BlackBerry i tabletów Blaybook. link RIMM

Firma poniosła $235 mln kwartalnej straty, jednak jak to często bywa na Wall Street, złe – na pierwszy rzut oka wyniki finansowe – przełożyły się na dawno nie widziane wzrosty cen akcji RIMM. Z raportu wynika, że przychody zmniejszyły się o 31% w stosunku do roku poprzedniego, ale za to jest więcej gotówki w kasie o ok. $100 mln. Także większa była niż oceniali analitycy z Wall Street sprzedaż smartfonów BlackBerry – 7,4 mln, przy oczek. 6,8 mln. Natomiast ciągle spada sprzedaż BlayBooków – tylko 130 tys. – w  porównaniu do 260 tys. w poprzednim kwartale.

Akcje RIM spadają od 4 lat ze szczytów w 2008 roku, kiedy notowania dochodziły do $150 za akcję, do minimów w tym roku tuż powyżej $6 za sztukę. Od 2 lat smartfony BlackBerry mają złą „prasę” szczególnie w Ameryce, gdzie dominuje sprzedaż iPhonów i telefonów Samsunga z systemem operacyjnym Android. Niemniej, BlackBerry ma ogromną liczbę fanów i wiernych użytkowników na całym świecie. Liczba klientów BlackBerry Internet Sernive stale rośnie i wynosi obecnie około 80 milionów użytkowników.

Do obecnych euforycznych wzrostów na giełdzie mógł się też przyczynić „wyciek” (prawdopodobnie kontrolowany) najnowszej reklamy Blackberry z nowymi urządzeniami telefonicznymi. Będą one dostępne w sprzedaży na początku przyszłego roku z nowym systemem operacyjnym BB10, z dużymi dotykowymi wyświetlaczami oraz w wersji z klawiaturą fizyczną i powiększonym ekranem dotykowym w porównaniu do obecnych teraz w sprzedażny Boldów 9900.