Prognoza na czwartek


godz. 02.30

Ostatnia prognoza na środę okazała się nietrafiona. Wprawdzie indeks DJIA ocierał się o terytorium wzrostowe, jednak podaż przeważyła i ani kontrakty ani indeksy amerykańskie nie wyszły na plusy w trakcie sesji. WIG20 i kontrakty straciły w środę około 1% – są to relatywnie małe spadki w porównaniu do DAX czy CAC40. Indeksy te były w trakcie sesji ponad 2% na minusie.

Z moich obliczeń wynika dywergencja miedzy indeksami DJIA i S&P 500. Na DOW można zauważyć znacznie mniejszą presję podaży na spadki niż na indeksie S&P, który reprezentuje znacznie szerszy rynek. Niemniej, na obu rynkach od 7 sesji pod rząd jest zauważalne wychodzenie kapitału. Od 7 dni tez umacnia się jen do dolara. Wg moich wskaźników w czwartek indeks DJIA i jego pochodna powinny znajdować się na większym terytorium wzrostowym w pewnej części sesji. Natomiast S&P 500 może ulegać jeszcze silniejszej presji podażowej. Dywergencje najczęściej wskazują na zmiany, które zachodzą pod powierzchnią rynku. Czwartek i piątek to dwie ostatnie sesje miesiąca i zarazem kwartału. Z doświadczenia można wnioskować, że menadżerowie największych funduszy będą chcieli wykazać jeszcze większe zyski swoim klientom i zainkasować duże bonusy finansowe (windows dressing). Można domniemywać wzrosty lub zahamowanie spadków na rynkach światowych, także u nas.  Jeśli negatywny sentyment będzie nadal się utrzymywał, to spadki mogą być pogłębione.

Na czwartek nie ma silnego jednoznacznego wskazania. Należy obserwować rynki azjatyckie. Cena zamknięcia Nikkei może być podpowiedzią co do kierunku w czwartek i w piątek giełd w Europie i USA. Zachowanie FW20 w środę wskazuje, że główni inwestorzy w Warszawie liczą  na odbicie w USA. Za wzrostami przemawiają też moje krótkoterminowe oscylatory, które wskazują na lokalne wyprzedanie.

One thought on “Prognoza na czwartek

  1. K pisze ,ze rynek na bananowej płytki, ale dziś zaczęła szaleć myszata zaraza skami. Jutro może być ciekawie. w pt z reguły robią cudaki, ale tym razem moge poleciec. bez qe4 nie masz szansy na up. qe3 załatwi co najwyżej stagnacje. ja mam stelaż na opcjach, wiec mnie wali gdzie pójdą, byle zrobił +-200 p. kasa wpadnie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.